Győződjön meg róla, hogy van-e műanyag ablakszellőző a lakásában és abban a helyiségben, ahol az ablak található, mivel ez elengedhetetlen a nedvesség és a páralecsapódás megakadályozásához, valamint a friss levegő biztosításához, különösen a melegebb hónapokban.
A légcsere leggyakoribb módszerei a szellőztetés, a résszellőztetés, a szellőzőrendszerek vagy a légbevezetés.
A műanyag ablak szellőzőrése lehet egy gyárilag kialakított "lyuk", amely lehetővé teszi a friss levegő beáramlását a lakásba és abba a helyiségbe, ahová a műanyag ablakot beépítették. Ha már tudja, hogy mit szeretne, és nem szeretné végigolvasni cikkünket, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén.
A hőszigetelt ablakon (vagy akár ajtón) lévő ablakszellőzőnek az a célja, hogy a levegő keringjen és szellőztesse a helyiséget anélkül, hogy ki kellene nyitni az ablakokat. Célja, hogy hatékonyan csökkentse a helyiségben keletkező páralecsapódást és passzív szellőzést biztosítson.
Kötelező-e a műanyag ablakszellőztetés?
Ha nagy teljesítményű gázkészüléket üzemeltet, és nem rendelkezik a kéményseprő által jóváhagyott műszaki szellőztető rendszerrel, akkor a légbeszívó rendszer előnyben részesül, ebben az esetben szükség lehet kéménybeépítésre vagy a lakás valamilyen módon történő szellőztetésére.
Sajnos sok baleset és tragédia történt már a nem megfelelő viselkedés és a szellőztetés elhanyagolása miatt! Ezért a gázkészülékkel ellátott lakóterekben ma már kötelező az automatikus szellőztető rendszer kiépítése!
A biztonság és a közérzet sokkal többet ér, ezért ne kockáztassa azt néhány ezer Ft-ért!
A műanyag ablakok "túl tökéletesek" és ezért érdekes módon minden szempontból nem megfelelőek. Első pillantásra ez az ellentmondásos állítás nagyon is igaznak tűnhet: a műanyag ablakok, ha megfelelően vannak beépítve és jó minőségűek, tökéletesen szigetelik a házat.
Mivel a jó minőségű és műszakilag hibátlan műanyag ablakok, bejárati ajtók és erkélyajtók tökéletesen zárnak, nincs légcsere a helyiségek között, ami pedig feltétlenül szükséges.
A zajszennyezés nagymértékben csökken, a hőcsere szinte nullára csökken, és a légmozgás teljesen megszűnik. Ehhez vagy rendszeres szellőztetésre, vagy a légkondicionáló gyakori használatára, vagy az ideális helyiséglevegő elszívására szolgáló elszívó ventilátor/párásító használatára van szükség.
A penészesedés kockázata a tökéletes szigetelés révén
A lakások és házak penészesedése a párás levegő egyik legsúlyosabb következménye. Ha nincs elegendő légcsere, gyorsan kialakulhat a páralecsapódás, ami a műanyag ablakokon látható penészesedéshez vezethet.
A penészspórák mindenhol megtalálhatók, ahol a levegő akár csak enyhén is nedves, és ideális körülményekre várnak a szaporodáshoz. Ezért kezdődhet penészedés a kenyér egy egyébként tiszta és rendezett otthonban is.
Hogyan optimalizálható a szellőzés jól tömített műanyag ablakokkal?
A megfelelő légcsere problémáját gyakorlatilag automatikusan megoldják az ablakszellőztetők, vagy szaknyelven szólva a légbeszívó berendezések, amelyek optimális választást jelentenek a műanyag ablakokhoz.
A műanyag ablakokra különösen igaz, hogy életmódunk és lakásunk jellege miatt a páratartalom fokozatosan emelkedik vagy csökken, amit csak megfelelő szellőztetéssel vagy légkondicionálással lehet ellensúlyozni.
Felmerül azonban a kérdés, hogy mit ér a tökéletes szigetelés, ha az ablakoknak állandóan nyitva kell maradniuk, ami különösen télen vagy szmog idején nem jó megoldás. A légkondicionálók, párásítók vagy szagelszívók pedig nem egyszeri, hanem folyamatos költséget jelentenek.
Hogyan biztosíthatja, hogy vinilablakai kellőképpen szellőztessenek?
A modern műanyag ablakok az úgynevezett "szellőzőnyílás" állásban nyithatók. Ebben az esetben az ablak billenő helyzetben kb. 1 cm szélességben nyitható ki. A műanyag ablakok szellőzési pozíciója a kilincs felső, még nem teljesen zárt pozíciója előtti pozícióban állítható be, és a szellőzés időtartamára rögzíthető.
Mivel a lakás vagy az iroda légcseréje a műanyag ablak tömítettsége miatt drasztikusan csökken, elegendő levegő utánpótlásra és légcserére van szükség.
Az ideális légcserét az alábbi módszerek egyikével lehet elérni: